Aktualności gminy Milicz

14 czerwca 2018

PROJEKT SKOK!!!

RELACJA I PODSUMOWANIE Z WARSZTATÓW WYJAZDOWYCH DO PLACÓWEK EDUKACYJNYCH NA TERENIE DOLNEGO ŚLĄSKA

W miesiącu maju 2018r. odbyły się pierwsze wycieczki realizowane w ramach projektu SKOK-Szkoły Kształcące Obsz@ry Kluczowe, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WD 2014-2020.

Dzieci ze szkół objętych wsparciem (SP1, SP2 Milicz, SP Sułów oraz SP Dunkowa) w nagrodę za zaangażowanie i aktywną postawę na zajęciach matematyczno-przyrodniczych realizowanych w bieżącym roku szkolnym w ramach projektu uczestniczyły w warsztatach  wyjazdowych  do placówek edukacyjnych na Dolnym Śląsku. Odwiedziły między innymi Hummanitarium we Wrocławiu, Wrocławskie ZOO, Ogród Japoński a także pojechały do kopalni Złota w Złotym Stoku.

Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości uczestnictwa w wyjazdach. Chętnie uczestniczyły w warsztatach i z ciekawością zwiedzały nowe miejsca.Towarzyszył im dobry humor i uśmiech na twarzy. Cel warsztatów wyjazdowych został w pełni osiągnięty. Efektywność przeprowadzonych podczas roku szkolnego 2017/2018  zajęć wzrosła o 100%! Odwiedzenie tak ciekawych pod względem przyrodniczym a także matematycznym miejsc spowodował u uczniów wzrost  aspiracji edukacyjnych i motywacji do nauki poprzez stymulowanie ciekawości poznawczej. Warsztaty w pełni uzupełniły program zajęć oferowanych w projekcie. Po warsztatach nauczyciele prowadzący omówili z uczniami każdy wyjazd i sformułowali wnioski, na podstawie których warsztaty wyjazdowe zostały bardzo wysoko ocenione.

 

W skrócie tak to było….:

Podczas wycieczki do Ogrodu Zoologicznego w dniu 09.05.2018r. dzieci  miały okazję  zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Największą atrakcją okazała się wizyta w Afrykarium. To niezwykle nowoczesna i piękna atrakcja, która przyciąga rzesze turystów. Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy Czarnego Kontynentu związane ze środowiskiem wodnym.

Podczas wycieczki  do Złotego Stoku w dniu 22.05.2018r. dzieci miały okazję  zwiedzić Kopalnię Złota idąc podziemną trasą turystyczną wraz z przewodnikiem, gdzie poznały tajemnice starej Kopalni Złota. Zobaczyły tam m.in. „Sztolnię Gertruda” (część muzealną), „Chodnik Śmierci”, spotkały się z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz oglądały jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Przemierzając korytarze kopalni dzieci zdobyły cenne informacje, prowadziły dialog z przewodnikiem, który zachęcał do rozmowy, zadawał ciekawe pytania i zagadki, rozdawał nagrody.

W dniu 28.05.2018r.oraz 30.05.2018r. dzieci pojechały na wycieczkę do Wrocławia odwiedzając dwa interesujące z punktu matematyczno-przyrodniczego miejsca.  Pierwszym punktem wycieczki było poznanie różnych gatunków roślin Ogrodu Japońskiego. Ponadto  była to  doskonała okazja do zapoznania się z japońską sztuką ogrodową, która przeniosła uczniów  do Kraju Kwitnącej Wiśni.Następnym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach oraz zwiedzanie wystawy na terenie Humanitarium we Wrocławiu. Podczas warsztatów uczniowie ubrani w białe fartuchy jak prawdziwi naukowcy samodzielnie, ale pod okiem animatorów, wytwarzali „kostki kąpielowe”.

Aktualności, Projekt SKOK - Szkoły Kształcące Obsz@ry Kluczowe