Ludowa nuta znów rozbrzmiewa w Miliczu!

Z radością przedstawiamy Milicki Zespół Pieśni, który powstał w marcu tego roku z inicjatywy radnego Krzysztofa Chlistuna oraz burmistrza gminy Milicz Wojciecha Piskozuba. To piękny powrót do tradycji – próba odtworzenia ducha dawnego Zespołu Pieśni i Tańca działającego przy nieistniejącym już Zespole Szkół Rolniczych w Sławoszowicach, który przez lata uświetniał lokalne uroczystości.

Dziś Milicki Zespół Pieśni liczy już ponad 20 członków i z każdym tygodniem zyskuje na sile! W repertuarze Zespołu znajduje się już około 20 utworów – od pieśni ludowych, przez patriotyczne, aż po piosenki biesiadne. Wśród nich można usłyszeć m.in. znany utwór „Cyt-cyt” z repertuaru zespołu Mazowsze oraz autorską piosenkę „Jesteśmy z Milicza”, do której słowa napisała Krystyna Paplińska, a muzykę skomponował Zygmunt Franas.

Zespół działa całkowicie społecznie – jego członkowie poświęcają swój wolny czas na próby, występy i przygotowania. Obecnie trwają formalności związane z rejestracją stowarzyszenia, co pozwoli na dalszy rozwój i realizację kolejnych ambitnych planów.

Milicki Zespół Pieśni łączy pokolenia i przełamuje stereotypy – śpiewają w nim zarówno seniorzy, jak m.in.: Andrzej Kątnik, Ryszard Jurkanis, Wacława Wypychowska czy Józef Nakonieczny, jak i młodzież: Weronika Piątkiewicz, Natalia Chlistun, Jagoda Karpińska. Wszyscy tworzą zgraną grupę z pasją do muzyki i folkloru.

W zespole nie brakuje również muzycznych talentów:

  • Katarzyna Piątkiewicz – skrzypce
  • Ryszard Jurkanis – gitara basowa
  • Tadeusz Kuśnierz – saksofon, klarnet
  • Adam Zawadzki – instrumenty perkusyjne
  • Eugeniusz Papież – akordeon
  • Andrzej Kątnik – akordeon, harmonika
  • Jagoda Karpińska – gitara

Realizujemy się poprzez naszą pasję. Występujemy, bo zależy nam na promowaniu folkloru i naszej ukochanej gminy Milicz. – mówią członkowie zespołu.

W planach Zespołu jest zakup jednolitych, scenicznych strojów nawiązujących do barw Milicza: biało-żółto-zielonych. Na razie, dzięki uprzejmości pani Krystyny Paplińskiej, lokalnej animatorki kultury ludowej, udało się pozyskać 8 tradycyjnych strojów z lat 80.

Przypominamy, że Zespół jest otwarty dla wszystkich chętnych! Jeśli kochasz śpiew, taniec, muzykę i lokalną kulturę – koniecznie dołącz!

Próby odbywają się w poniedziałki o godz. 17:00 w budynku „Stara Rzeźnia” przy ul. Szewskiej 1 b w Miliczu.

A już w najbliższy weekend będzie można ich usłyszeć na żywo: 19 lipca, godz. 19 – Letni Festyn Rodzinny w Stawcu.

Kolejne występy zaplanowano na:

  • 2 sierpnia, godz. 11.30 – XVII Milickie Dni Trzeźwości
  • 23 sierpnia, godz. 17.45 – Dożynki Gminy Milicz w Gogołowicach

Zapraszamy do wspólnego świętowania i kibicowania naszym lokalnym artystom.

Przejdź do treści