Budowa szlaku rowerowego na obszarach chronionych – Trasa Złota w Dolinie Baryczy

Gmina Milicz realizuje projekt pt.

Budowa szlaku rowerowego na obszarach chronionych – Trasa Złota w Dolinie Baryczy”

Nr projektu: FEDS.02.07- IZ.00-0009/24

Priorytet nr 2 „Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku” Działania nr 2.7„Ochrona przyrody i klimatu” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027

Wnioskodawcą, realizatorem i beneficjentem projektu jest Gmina Milicz.

Celem głównym projektu jest: Budowa trasy rowerowej w ramach kanalizowania i racjonalnego zarządzania ruchem turystycznym na obszarach cennych przyrodniczo i w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Cele szczegółowe to: ochrona i jednoczesne udostępnianie obszarów chronionych i cennych przyrodniczo, odnowa i rozbudowa szlaków turystycznych na terenie gminy Milicz, zwiększenie udziału ruchu rowerowego w transporcie ogólnym, obniżenie kosztów ponoszonych na zakup paliwa do pojazdów mechanicznych, wykorzystanie lokalnego potencjału turystycznego i przyrodniczego z uwzględnieniem pozytywnego oddziaływania na środowisko naturalne, wpływ na zmniejszenie emisyjności pyłów i gazów do atmosfery, wzrost komfortu i bezpieczeństwa ruchu rowerowego oraz akceptacji społecznej dla tej formy transportu.

Zakres projektu obejmuje Budowę Trasy Złotej.

Zadanie zakłada opracowanie dokumentacji technicznej i powstanie trasy rowerowej na odcinku od gminy Milicz do Dzierzgów o łącznej długości 7971,82 m tj. 7,9718 km (w tym nowo wybudowanej 4,8648 km) złożonej z 3 odcinków: odcinek 1 – od granicy gm. Milicz do Rudy Milickiej, odcinek 2 – od Rudy Milickiej (wraz z miejscowością) do Nowego Grodziska, odcinek 3 – od Nowego Grodziska (wraz z miejscowością) do granicy gm. Milicz;

Bezpośrednią grupą docelową projektu będzie społeczność woj. dolnośląskiego tu w szczególności mieszkańcy gminy Milicz zamieszkiwanej (zgodnie z danymi GUS stan 30.06.2024 r.) przez 23 915 mieszkańców (64,4% ludności powiatu milickiego). Dodatkowo grupą docelową są turyści odwiedzający Dolny Śląsk i gminę Milicz.

Grupy docelowe pośrednie zdefiniowano jako:

– interesariuszy szczebla krajowego: Operator Programu;

– interesariuszy szczebla regionalnego i lokalnego: Władze Gminy Milicz i Województwa Dolnośląskiego.

Efekty prac to: długość nowo wybudowanych ścieżek rowerowych: 4 864,79 m tj. 4,8648 km, dł. trasy po istniejącej infrastrukturze 3 107,03 m tj. 3,107 km.

Realizacja zadania doprowadzi do osiągnięcia korzyści społeczno-środowiskowych i ekonomicznych, tj.: ochrona i jednoczesne udostępnianie obszarów chronionych i cennych przyrodniczo, odnowa i rozbudowa szlaków turystycznych na terenie gm. Milicz, zwiększenie udziału ruchu rowerowego w transporcie ogólnym, obniżenie kosztów ponoszonych na zakup paliwa do pojazdów mechanicznych, wykorzystanie lokalnego potencjału turystycznego i przyrodniczego z uwzględnieniem pozytywnego oddziaływania na środowisko naturalne, wpływ na zmniejszenie emisyjności pyłów i gazów do atmosfery, wzrost komfortu i bezpieczeństwa ruchu rowerowego oraz akceptacji społecznej dla tej formy transportu.

Koszt całkowity projektu: 6 123 516,52 zł

Dofinansowanie: 4 820 373,65 zł

Data rozpoczęcia realizacji projektu 2024-01-18

Data zakończenia realizacji projektu 2026-10-29

Przejdź do treści