Wspólne działanie w trosce o czystość naszej gminy.

W poniedziałek, 19 kwietnia, odbyło się spotkanie dotyczące utrzymania czystości w naszej gminie. Rozmawiano o możliwych sposobach na wyeliminowanie procederu zaśmiecania przyrody, lasów, placów, skwerów itp. 

W wideokonferencji, której inicjatorem był Burmistrz Gminy Milicz, uczestniczyli: Sławomir Strzelecki, Starosta Powiatu Milickiego, Komendant Powiatowy Policji, Marek Sroczyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, Marcin Calów,  Dyrektor ZUK-u, Mariusz Dąbrowski, a także przedstawiciele Urzędu: Piotr Lech,burmistrz, jako gospodarz spotkania, Łukasz Rokita, wiceburmistrz, Ewa Bezpałko-Szmigiel, Aleksandra Wencek.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że w ostatnim czasie problem zaśmiecania jest szczególnie zauważalny, i że jeszcze nigdy nie było tak źle.
Ustalono, że w porozumieniu z przedstawicielami Nadleśnictwa zostaną wyznaczone miejsca, w których umieszczone będą fotopułapki.
Ze strony Komendy Powiatowej Policji będą wzmożone patrole prewencyjne.
W szkołach gminnych zostaną przeprowadzone dodatkowe akcje edukacyjne.
Wszyscy byli zgodni co do tego, że w tym roku, problem zaśmiecania jest większy niż w latach ubiegłych. Jak zauważył Piotr Lech, jest to o tyle niezrozumiałe, że śmieci pozostawione w lesie, na placach czy skwerach są już opłacone i normalnie mogłyby zostać odebrane z pojemników na odpady przy posesjach: –„To nie wynika z potrzeby życiowej, to nie wynika z biedy”- zauważa włodarz.

Fotopułapki zostaną umieszczone w wielu miejscach na terenie naszej gminy. A osoby, które dopuszczą się zaśmiecania zostaną ukarane.

W akcję dbania o przestrzeganie porządku włączy się także Straż Leśna. Planowane jest także stworzenie tzw. Eko-patroli.


Dodatkowo, uczestnicy spotkania zapowiedzieli wystosowanie wspólnego pisma, skierowanego do Sądu Rejonowego w Miliczu, z apelem o niestosowanie najniższych z możliwych kar za zaśmiecanie. Komendant, Marek Sroczyński, podkreślił, ze gdy Sąd dowie się o wysokiej skali problemu zaśmiecania w naszej gminie, może wziąć ten aspekt pod uwagę przy wymierzaniu kary. Wiadomo bowiem, że kara, im bardziej dotkliwa, tym bardziej skuteczna.
Dziś w Światowy Dzień Ziemi, życzmy sobie i naszej planecie, by była czysta. Byśmy wszyscy doceniali jej naturę, byśmy doceniali, że to ona daje nam życie. Dbajmy o swój DOM, dbajmy o swoje miejsce, DBAJMY o Ziemię.

Skip to content