XII Memoriał Zdzisława Rokity oraz 35-lecie WKS Śląsk Milicz

XXVI Ogólnopolski Turniej młodziczek w zapasach kobiet i młodzików w zapasach styl wolny oraz w mini-zapasach dziewcząt i chłopców.„U-14 Wrestling Tour’22”. 35-lecie Klubu WKS Śląsk Milicz. Wszystko to wydarzyło się w Miliczu w dniach 23-24 września br. w ramach organizowanego od 12 lat  Memoriału Zdzisława Rokity. 

Zapasy są niekwestionowaną sportową wizytówką Milicza. To przedstawiciel zapasów Radosław Horbik reprezentował Milicz na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie, w połowie lat 90 trenujący w barwach Wks Śląsk Milicz.

Inicjatorem założenia klubu WKS Śląsk Milicz był w 1986 roku były trener Plonu Milicz Eugeniusz Ratajczak. Pierwszą siedzibą klubu był pawilon sportowy przy ul. Kasztelańskiej w Miliczu, a następnie hala sportowa WKS Śląsk przy ul. Wojska Polskiego. Trenerami w klubie byli: Eugeniusz Ratajczak, Włodzimierz Jacek Świrkowicz, Ryszard Kozyrski, Franciszek Wołoszyn oraz Leszek Wosiek i Marek Stawinoga, którzy do dziś szkolą młodzież z sekcji w Miliczu i Cieszkowie. Prezesami klubu byli: Ignacy Orlow, Ryszard Hetman, Marek Maciejak, Włodzimierz Patalas oraz aktualnie Ryszard Kozyrski.

Legendą milickiego klubu był zmarły 26 czerwca 2010 r. kierownik sekcji Zdzisław Rokita, który był wieloletnim prezesem Dolnośląskiego Związku Zapaśniczego i członkiem zarządu PZZ. Od tego czasu klub co roku organizuje turnieje zapaśnicze honorujące pamięć o zmarłym pod nazwą „Memoriał Zdzisława Rokity”. Tegoroczny Ogólnopolski Turniej Młodzików i Młodziczek w zapasach styl wolny to XII Memoriał Zdzisława Rokity. Jak wielokrotnie wypowiadał się o dziedzinie, która przyniosła Ziemi Milickiej najwięcej sukcesów, Piotr Lech, Burmistrz Milicza „Nie ma godniejszego uczczenia pamięci działacza sportowego niż zawody czy turniej.”

Tegoroczny Turniej organizowany przez WKS Śląsk Milicz był również pierwszą imprezą z cyklu „U-14 Wrestling Tour’22” i zbiegł się z równie istotnym dla tej organizacji i wszystkich wspierających jej działalność wydarzeniem. Podczas XXVI Ogólnopolskiego Turnieju Młodziczek i Młodzików w zapasach styl wolny świętowaliśmy 35 jubileusz istnienia WKS „Śląsk” Milicz. Obchody tego wydarzenia odbyły się 23 września w Centrum Edukacji Ekologicznej przy PCEiPP w Miliczu. Na uroczystości obecny był Wiceburmistrz Gminy Milicz, Łukasz Rokita, który wręczył na ręce Prezesa Kozyrskiego, kosz lokalnych produktów oraz symboliczną statuetkę z życzeniami dalszych sukcesów w zapasach. Natomiast na ręce Wiceburmistrza trafił medal WKS Śląsk w ramach podziękowania za wkład w rozwój klubu i współpracę.


Sobota 24 września od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się walkami eliminacyjnymi kilkuset zawodników i zawodniczek z całej Polski. Tego dnia hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu wypełniła się młodymi sportowcami, pasjonatami i mistrzami zapasów w stylu wolnym. O godz.15.00 nastąpiło uroczyste i oficjalne otwarcie turnieju, którego dokonał Burmistrz Milicza Piotr Lech. Włodarz tradycyjnie już wyróżnił zawodników dwóch milickich klubów zapaśniczych WKS Śląsk Milicz oraz ULKS Bizon Milicz za wysokie wyniki sportowe, które wpływają na wysokie miejsca klubów w rankingach ogólnopolskich.
Wyróżnienia sportowe zostały przyznane:

WKS Śląsk Milicz:
Marcinowi Mikołajczykowi
Bartoszowi Sołtysowi
Jakubowi Krawickiemu

ULKS Bizon Milicz:
Piotrowi Sobolewskiemu
Maciejowi Czemerysowi
Wojciechowi Skrabuchowi

Burmistrz Piotr Lech otrzymał również medal WKS Śląsk Milicz za wkład w rozwój klubu i jego aktywne wspieranie. Na uroczystości obecna była również żona zmarłego Zdzisława Rokity, Alicja, na której ręce również przypadł medal milickiego klubu. Po części oficjalnej rozpoczęły się półfinałowe i finałowe walki eliminacyjne, które dostarczyły zawodnikom i kibicującym wielu emocji.

fot. Gmina Milicz i WKS Śląsk Milicz

Skip to content