Mieli zostać wyklęci, zostali niezapomniani

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Jest to polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Dziś o godz.12.00 odbyła się uroczystość uczczenia bohaterów, którzy byli „zadrą pamięci”, którzy byli wyklęci, a którzy okazali się niezłomni i niezapomniani.

Jak wspomniał prowadzący uroczystość, Kacper Kociumbas z Urzędu Miejskiego, Ziemia Milicka o tych bohaterach pamięta od lat. Jeszcze przed 2011 rokiem, od kiedy ten dzień stał się świętem narodowym, 1 marca urządzano uroczystości w szkołach powiatowych. Następnie plac, na którym obecnie stoi pomnik, decyzją Rady Miejskiej w Miliczu, stał się Skwerem Żołnierzy Wyklętych. W roku 2019  został wmurowany kamień węgielny pod przyszły pomnik, a w zeszłym roku uroczyście odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Dzisiejszej uroczystości towarzyszyły: poczet sztandarowy Armii Krajowej, którym opiekują się uczniowie z I liceum Ogólnokształcącego w Miliczu im. Armii Krajowej oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu.

Dostojności wydarzeniu dodała także Milicka Grupa Rekonstrukcyjna.

W swoim przemówieniu, Piotr Lech, Burmistrz Gminy Milicz podkreślił, że  spośród wielu tragizmów, które spotkały Polskę, to jednym z najdotkliwszych był właśnie tragizm Żołnierzy Wyklętych.

– „Kiedy po latach przyszło nam spojrzeć na losy żołnierzy, wybitnych, wielkich odważnych, którzy zamiast odbierać  po wojnie należne zaszczyty, którzy zamiast spotykać się z młodzieżą w aureoli bohaterów,   w aureoli wzorców, chowali się w lesie jak zaszczute zwierzę, chowali się po kątach, chowali się w lisiej, wilczej norze. Tropieni, bezwzględni i bez litości, a złapani, poddawani byli wymyślnym torturom, w upodleniu i upokorzeniu. (..) My jesteśmy  dumni z tego, że mamy w Miliczu pomnik Żołnierzy Wyklętych, w otoczeniu młodzieży, która jest kustoszem tej pamięci, której dzisiaj  szczególnie dziękuję, jesteśmy po to, by przypomnieć i po raz kolejny powiedzieć: CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM”.

Oddając hołd pamięci bohaterom, dla których słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna byli kierunkowskazami w  walce o niepodległą Polskę  przybyli na uroczystość złożyli kwiaty i znicze.

Wśród nich byli przedstawiciele Powiatu Milickiego w składzie:  Sławomir Strzelecki- Starosta Milicki, Halina Góra- Wicestarosta,  Piotr Psiuk -członek Zarządu Powiatu Milickiego, przedstawiciele Gminy Milicz, w składzie: Piotr Lech- burmistrz, Łukasz Rokita- zastępca burmistrza , Aleksandra Wencek- kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Miliczu, delegacje   jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili ten dzień swoja obecnością. Dziękujemy Ośrodkowi Kultury, pracownikom Urzędu Miejskiego za pomoc w organizacji  uroczystości, grupie rekonstrukcyjnej za  przygotowanie salwy honorowej oraz wszystkim, którzy swoim gestem przyczynili się do oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym.

 

Skip to content