Aktualności

Wznawiamy lekcję języka polskiego

Informujemy, iż od września br. wznawiamy kontynuacje lekcji nauki języka polskiego w ramach projektu: “Wsparcie Cudzoziemców w Gminie Milicz”.
Pierwsze zajęcia zaplanowane są na dzień 4 września 2023 r. w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, ul. Armii Krajowej 7, 56-300 Milicz, w sali nr 6., o godz. 17.00

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy biorą udział w projekcie Razem możemy więcej – “Wsparcie Cudzoziemców w Gminie Milicz”. Jeśli jeszcze ktoś nie złożył formularza zgłoszeniowego, a chce uczestniczyć w projekcie, w tym w lekcjach języka polskiego proszeni są o kontakt do p. Oksany Cherkaska, nr tel 797 993 978.

„Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023” finansowane ze środków rezerwy Funduszy Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025

Шановні друзі,

повідомляємо, що з вересня відновлюємо продовження уроків польської мови в рамках проекту: «Підтримка іноземців у гміні Міліч».

Перші заняття заплановані на 4 вересня 2023 року в школі №1  im. Миколая Коперника в Мілічу, вул. Армії Крайовій 7, 56-300 Міліч, кімната № 6 о год. 17.00

Запрошуємо всіх бажаючих взяти участь у проекті «Разом ми можемо більше» – «Підтримка іноземців у Гміні Міліч».

Хто ще не подав анкету і бажає взяти участь у проекті, в тому числі на уроках польської мови, просимо звертатися до пані Оксани Черкаської за телефоном 797 993 978.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapisy do klubiku dziecięcego

Gmina Milicz w ramach projektu „Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz” , finansowanego z programu „Razem Możemy Więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”, kontynuuje funkcjonowanie integracyjnego Klubiku Dziecięcego w Miliczu dla dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat, które przyjechały do Polski z Ukrainy po 24.02.2022 r., w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Klubik będzie funkcjonował do 31 grudnia 2023 r.

Гміна Міліча в рамках проєкту «Підтримка іноземців у Гміні Міліч», що фінансується за рахунок програми «Разом ми можемо зробити більше – першого видання програми активації іноземців на 2022-2023 роки», продовжує функціонування ДИТЯЧОГО КЛУБУ у Мілічі для дітей дошкільного віку 3-6 років, які прибули до Польщі з України після 24.02.2022 року, у зв’язку з воєнними діями, в Україні. Дитячій Клуб буде працювати до 31 грудня 2023.

Jego funkcjonowanie ma za zadanie pomóc szybciej się zintegrować dzieciom ze środowiskiem lokalnym, a także ułatwić rodzicom podjęcie pracy i usamodzielnienie się.

Його функціонування покликане допомогти дітям швидше інтегруватися в місцеве середовище, а також полегшити батькам працевлаштування і ставати самостійними.

W klubiku zapewniona będzie bezpłatna opieka i działania integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym w wieku 3-6 lat. Klubik będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-13.00 , w którym zapewnione będzie również pełne wyżywienie.

Клуб здійснюватиме безкоштовний догляд та інтеграційні заходи для дітей дошкільного віку 3-6 років. Клуб працюватиме щодня з понеділка по п’ятницю, з 8.00 до 13.00, де також буде надано повний пансіон.

Miejsce świadczenia klubiku: Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miliczu, ul. Kopernika 18, 56-300 Milicz.

Місце забезпечення клубу: початкова школа No 2 та музична школа І ступеня в м. Міліч, Коперніка 18, 56-300 Міліч.

Aby móc przystąpić do procesu rekrutacyjnego , niezbędne jest złożenie Wniosku o przyjęcie dziecka do klubiku , który jest dostępny w pok. nr 53 w Urzędzie Miejskim w Miliczu, ul. Trzebnicka 2, 56-300 Milicz lub na stronie www.milicz.pl

Для того, щоб мати можливість розпочати заняття , необхідно подати Заяву про прийом дитини до клубу, яка доступна в кімнаті No 53 в Гміні м. Міліч, Тшебницька 2, 56-300 Міліч або на сайті www.milicz.pl

Dzieci, które będą kontynuowały uczestnictwo w Klubiku nie muszą składać nowego wniosku.

Діти, які продовжуватимуть брати участь у клубі, не потрібно подавати нову заявку.

Pomoc przy wypełnieniu wniosku w języku polskim, dostępna w pok. 53 w UM w Miliczu oraz pod nr 797 993 978.

Допомога в заповненні заявки польською мовою, доступна в кімнаті 53 в Гміні м. Міліч і за номером 797 993 978.

Liczba miejsc ograniczona!

Кількість місць обмежена!_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Język polski w praktyce – wycieczka integracyjna do Wrocławia

W sobotę 17 czerwca 2023 r., grupa 33 Ukraińców uczęszczających na kurs języka polskiego w ramach projektu „Wsparcie Cudzoziemców w Gminie Milicz”, Programu „Razem możemy Więcej” wraz ze swą nauczycielką, udała się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska.

Wycieczka zamyka, przed wakacjami, etap kursu języka polskiego dla Ukraińców prowadzonego przez Małgorzatę Różycką (która z racji długoletniego zamieszkiwania we Wrocławiu była w czasie tego wyjazdu także przewodniczką po mieście). W ramach kursu języka polskiego biorący w nim udział kursanci przygotowywali krótkie prelekcje, w języku polskim, na temat wybranych zabytków, historii miejsca i ciekawostek związanych z Wrocławiem i podczas wycieczki mogli doświadczyć miejsc, o których wcześniej czytali i opowiedzieć o nich (po polsku!) pozostałym uczestnikom. Było to dla nich ogromne wyzwanie, ale także okazja do sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem polskim w praktyce.

Zwiedzanie Wrocławia zaczęło się od Ostrowa Tumskiego, potem spacer do barokowego ogrodu Ossolineum. Następnie gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, by zwiedzić Aulę Leopoldina i wejść na Wieżę Matematyczną, skąd rozciąga się piękny widok na miasto, rzekę i wyspy.

Spacer ulicami przyległymi do Rynku zakończył się obiadem, a potem autokarem do Parku Szczytnickiego, gdzie można było zobaczyć Halę Stulecia (obiekt na liście UNESCO), odpocząć przy Fontannie i przejść Pergolą do pięknego Ogrodu Japońskiego.

Pogoda była piękna, atmosfera radosna. Wycieczka do Wrocławia z pewnością przyczyniła się do poznania historii i kultury Polski oraz zachęci do dalszej nauki polskiego, a to, z pewnością będzie sprzyjać integracji i lepszemu radzeniu sobie z uchodźczą codziennością.

Zadanie zostało sfinansowane ze środków Funduszu Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025, w ramach projektu: „Razem Możemy Więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022-2023”._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kolejne warsztaty z cyklu “Moje własne kolorowe mydełko”

Za nami drugie warsztaty mydlarskie „Moje własne kolorowe mydełko”, przeprowadzone przez HONEY Aleksandrę Hanysz, które odbyły się we wtorek 13 czerwca 2023 r.,

w Centrum Aktywności Lokalnej w Miliczu. Na zajęcia przybyły dzieci wraz z rodzicami/opiekunami, którzy biorą udział w projekcie „Wsparcie Cudzoziemców w Gminie Milicz”.

Pachnące, kolorowe mydełka od zawsze były dla dzieci elementem zabaw podczas kąpieli. Warsztaty Mydlarskie ukazały dzieciom, iż powszechnie znane im mydło może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym, pachnącym dziełem sztuki, pobudzając do kreatywnego myślenia.. Podczas warsztatów, uczestnicy dowiedzieli się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty, w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Każdy mógł samodzielnie wykonać mydełka glicerynowe, nadając im kolor, kształt i zapach.

Tak własnoręcznie przygotowane mydełka, zostały zapakowane w wybrane opakowania i każdy z uczestników zabrał swoje mydlane dzieła do domu.

Warsztaty poza integracją miały na celu również rozwój umiejętności oraz przyjemne spędzenie czasu.

Zadanie realizowane w ramach projektu pn.: „Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz”, w ramach konkursu „Razem możemy więcej –Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”, finansowane ze środków rezerwy Funduszy Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025.


_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Moje własne kolorowe mydełko

We wtorek 6 czerwca 2023 r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Miliczu, odbyły się pierwsze warsztaty mydlarskie „Moje własne kolorowe mydełko”, przeprowadzone przez HONEY Aleksandrę Hanysz, w których uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami/opiekunami, w ramach projektu „Wsparcie Cudzoziemców w Gminie Milicz”.

Pachnące, kolorowe mydełka od zawsze były dla dzieci elementem zabaw podczas kąpieli. Warsztaty Mydlarskie ukazały dzieciom, iż powszechnie znane im mydło może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym, pachnącym dziełem sztuki, pobudzając do kreatywnego myślenia.. Podczas warsztatów, dzieci dowiedziały się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty, w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Każde dziecko mogło samodzielnie wykonać mydełka glicerynowe, nadając im kolor, kształt i zapach.

Tak własnoręcznie przygotowane mydełka, zostały zapakowane w wybrane opakowania i każdy z uczestników zabrał swoje mydlane dzieła do domu.

Drugi termin warsztatów zaplanowany jest na 13 czerwca br.

Zadanie realizowane w ramach projektu pn.: „Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz”, w ramach konkursu „Razem możemy więcej –Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”, finansowane ze środków rezerwy Funduszy Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dolina Baryczy – Trip

W minioną sobotę 20 maja 2023 r. grupa uczestników  biorących udział w projekcie pn. „Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz” w ramach konkursu „Razem możemy więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022-2023” udała się na wycieczkę do Krośnic: Dolina Baryczy Trip

Z pomocą profesjonalnego przewodnika, Pani Zofii Pietryki, która mieszka od urodzenia w malowniczej krainie Doliny Baryczy uczestnicy  mieli możliwość obserwacji miejsc cennych przyrodniczo, poznania środowiska stawów, występującą tu faunę i florę, a także genezę i specyfikę hodowli ryb. Po przejeździe osobowymi pojazdami elektrycznymi, gdzie podziwiano otaczające piękne widoki, wszyscy udali się na wspólny posiłek przy ognisku.

Dodatkową atrakcją na samym końcu wycieczki, która bardzo spodobała się nie tylko dzieciom, ale również ich opiekunom był przejazd Krośnicką Koleją Wąskotorową, podczas której uczestnicy podsumowali, iż wyjazd był nie tylko okazją do integracji osób biorących udział w projekcie, ale  także służył lepszemu poznaniu terenu Doliny Baryczy. Dla wielu było to odkrycie, w jak  cennym pod względem bogactwa walorów przyrodniczych jak i historycznych obszarze mieszkają. Wszyscy wrócili zachwyceni!

„Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023” finansowane ze środków rezerwy Funduszy Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Warsztaty „Moje własne kolorowe mydełko”

Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami do udziału w warsztatach „Moje własne kolorowe
mydełko”, w ramach projektu pn. „Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz” w ramach konkursu „Razem możemy więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022-2023”
Warsztaty odbędą się 06.06.2023 r.  i 13.06.2023 (wtorek) o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Lokalnej, pl. ks. E. Waresiaka 7, 56-300 Milicz.

Wszelkie informacje oraz zapisy u P. Oksany Cherkaskiej, pod nr tel 797-993-978.

Liczba miejsc ograniczona. W przypadku większej liczby chętnych, możliwe jest zorganizowanie drugiego terminu.

Przypominamy, iż udział w warsztatach mogą wziąć tylko te osoby, które złożyły wcześniej deklarację uczestnictwa w projekcie. Jeśli ktoś jeszcze chciałby się zapisać prosimy o konakt u ww. p. Oksany.

„Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023” finansowane ze środków rezerwy Funduszy Pracy przekazanych w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025.

“Своє барвисте мило”

Запрошуємо дітей та молодь зі своїми опікунами взяти участь у майстер-класі «Своє барвисте мило», в рамках проекту під назвою «Підтримка іноземців у Гміні Міліч» в рамках конкурсу «Разом ми можемо зробити більше – перше видання активаційної програми для іноземців на 2022-2023 роки»
Майстер-клас відбудеться 06.06.2023 i 13.06.2023 (вівторок) о 17.00 у Центрі місцевої активності, пл. Е. Варесяка 7, 56-300 Milicz. Вся інформація та реєстрація у пані Оксани Черкаської,

 тел.: 797-993-978  

Кількість місць обмежена. У разі більшої кількості бажаючих можлива організація повторного побачення. Нагадуємо, що взяти участь у майстер-класі можуть лише ті, хто попередньо подав декларацію про участь у проекті. 

Якщо хтось ще хотів би записатися, будь ласка, зв’яжіться з вищезгаданою пані Оксаною.

 «Разом ми зможемо зробити більше – перша редакція Активаційної програми для іноземців на 2022-2023 роки», що фінансується з резерву трудових фондів, перерахованих в рамках Міністерської програми активізації іноземців на 2022-2025 роки.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Informujemy, iż kolejne lekcje nauki języka polskiego odbędą się w najbliższy czwartek tj. 12.01.2023 r. w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, ul. Armii Krajowej 7, 56-300 Milicz, w sali nr 6., o godz. 17.00

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy biorą udział w projekcie Razem możemy więcej – Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz. Osoby, które nie złożyły jeszcze formularza zgłoszeniowego zapraszamy do kontaktu do p. Oksany Cherkaska, nr tel. 797 993 978

Повідомляємо, що наступні заняття польської мови відбудуться цього четверга, тобто 12 січня 2023 року в Першій школі імені Миколая Коперника в Мілічі,  вул.Армії Крайової 7 кімната № 6   о 17.00

Запрошуємо всіх бажаючих взяти участь у проекті «Разом можемо більше» – Підтримка іноземців у гміні Міліч. Тих, хто ще не подав анкету, просимо звертатися до пані Оксани Черкаської за телефоном 797 993 978

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapraszamy na lekcję języka polskiego.

Zmiana lokalizacji zajęć z lekcji języka polskiego, w ramach projektu Wsparcie cudzoziemców w Gminie Milicz”.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, ul. Armii Krajowej 7, sala nr 6, parter.

Terminy zajęć w grudniu 2022:

  • Poniedziałek: 12.12; 19.12
  • Wtorek:          13.12; 20.12
  • Czwartek:      15.12; 22.12
Czas trwania: 1,5 godz.

Godz. 17.00

Увага!!!
Зміна місця проведення уроків польської мови, в рамках проекту «Підтримка іноземців у гміні Міліч».
Місце проведення: ЗОШ №1 ім. Миколая Коперника в Мілічу, вул. Армії Крайової, кімната № 6, перший поверх.
Дати проведення занять у грудні 2022 року:
Понеділок: 12/12; 19.12
вівторок: 13/12; 20.12
четвер: 15/12; 22.12
Ласкаво просимо всіх бажаючих!


_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapraszamy na warsztaty rękodzieła organizowane w ramach projektu.

МАЙСТЕР КЛАС!!!

Запрошуємо детей та підлітків разом з батьками взяти участь у майстер-класі з виготовлення ялинкових прекрас та брелоків.  Реміснича майстерня працюватиме 21.12  о 16.00. за попереднім записом (кількість місць обмежана) у Міліцькому клубі  Сеньорів за адресою : м.Міліч вул. Войска Польського 3 .Захід проводе Гміна Міліч в рамках проєкту «Підтримка біженців у Гміні Міліч», що фінансується за рахунок програми «Разом ми можемо зробити більше».Запис на  майстер-клас за номером тел.797-993-978

Запрошуємо детей та підлітків разом з батьками взяти участь у майстер-класі з виготовлення ялинкових прекрас та брелоків.  Реміснича майстерня працюватиме 14.12 та 19.12  о 16.00. за попереднім записом (кількість місць обмежана) у Міліцькому клубі  Сеньорів за адресою : м.Міліч вул. Войска Польського 3 .

Захід проводе Гміна Міліч в рамках проєкту «Підтримка біженців у Гміні Міліч», що фінансується за рахунок програми «Разом ми можемо зробити більше».

Запис на  майстер-клас за номером тел.797-993-978

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Skip to content