Miasta partnerskie

Lohr nad Menem (Niemcy)

Bawaria

Miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, w powiecie Main-Spessart.

W roku 2000 burmistrz gminy Milicz Waldemar Wall oraz Siegfried Selinger- burmistrz Lohr podpisali umowę partnerstwa i przyjaźni pomiędzy Lohr a. Main oraz Miliczem. Podpisanie oficjalnego dokumentu o partnerstwie pomiędzy Miliczem i Lohr nad Menem, z jednej strony wieńczyło wzajemne zabiegi i działania zbliżające nasze miasta, z drugiej zainicjowało i naprawdę otworzyło w pełni współpracę, wymianę, kontakty i wszystko dobre. Bo trzeba przypomnieć że już na rok przed oficjalnym nawiązaniem partnerstwa trwały dobre kontakty i wzajemne relacje pomiędzy administracją leśną oraz szkołami Gustav Woehrnitz Mittelschule Lohr a. Main oraz Szkołą Podstawową nr 2 w Miliczu.

Te dwie instytucje były prekursorami prawdziwego partnerstwa, które rodzi się nie przez akty prawne i formalne, ale przez relacje między ludźmi. W tych relacjach wymiany i spotkań uczestniczyło ponad 2,5 tys. ludzi – uczniów, nauczycieli, leśników, strażaków, sportowców, artystów, urzędników i oficjeli oraz uczniów praktykujących w zawodach. Te relacje przełożyły się też na ściślejsze związki międzyludzkie – od znajomości, poprzez przyjaźń aż do miłości i do zmiany miejsca zamieszkania. Co prawda na razie w jedną stronę, ale być może z biegiem czasu i w Miliczu znajdzie swoje miejsce ktoś z mieszkańców Lohr – przyrodnik, ichtiolog, botanik, bo dla nich Ziemia Milicka może być atrakcyjnym miejscem życia i pracy. To wszystko sprawia że partnerstwo z Lohr ma dla Milicza priorytetowe i najważniejsze znaczenie. Dzięki Lohr czujemy się pewniej w Europie i w Unii Europejskiej, dzięki Lohr mamy do niej znacznie bliżej.

Kobuleti (Gruzja)

Adżaria

(gruz.: ქობულეთი) – miasto w Gruzji, w Adżarii, nad Morzem Czarnym, ok. 25 km na północny wschód od Batumi.

W maju 2017 roku wiceburmistrz gminy Milicz- Sławomir Strzelecki podpisał umowę partnerską z gruzińskim miastem Kobuleti (Adżaria).

W październiku 2018 roku miała miejsce pierwsza wymiana młodzieży szkolnej pomiędzy partnerami. Młodzież z SP 1 poleciała na tygodniową wymianę do Kobuleti i Batumi.

Już w grudniu 2018 r. w ramach rewizyty przyleciała do Milicza grupa młodzieży gruzińskiej wraz z opiekunami. Podczas grudniowej wizyty miało miejsce podpisanie umów o współpracy pomiędzy SP 1 w Miliczu a szkoła podstawową w Chakvi na mocy której obie placówki będą ze sobą współpracować .

Kolejne wymiany młodzieży oraz kadry nauczycielskiej odbyły się w roku 2019, 2020 i 2023.

Springe (Niemcy)

Dolna Saksonia

Obustronna wymiana szkolna wymiana pomiędzy: I Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Miliczu, a Otto Hahn Gymnasium w Springe funkcjonuje od 1995 roku. Młodzież z obu krajów, każdego roku, uczestniczy w wymianie, szkoląc język obcy oraz poznając kulturę i zwyczaje sąsiada. Jest to najlepsza metoda na doskonalenie kompetencji językowych oraz zdobycie umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach. Rada Miasta Springe przyjęła uchwałę o współpracy 4 czerwca 2020 roku, a Rada Miejska w Miliczu 22 grudnia 2020. 9 czerwca 2021 roku oficjalnie podpisano partnerstwo pomiędzy Miliczem a Springe.


Wurzen (Niemcy)

Saksonia

Chociaż z Wurzen gmina Milicz nie posiada oficjalnego partnerstwa, to od 14 lat relacje obu samorządów są bardzo serdeczne i przyjacielskie.

Z Wurzen łączy nas przede wszystkim wspólna historia. W okolice Wurzen po II wojnie światowej przesiedlono ok 40 tys. mieszkańców ziemi milickiej. Z wieloma z nich do dziś spotykamy się i utrzymujemy kontakt. W tym roku rozpoczynamy także oficjalna wymianę uczniów z SP 2 Milicz i szkoły podstawowej w Wurzen.

Skip to content