Chrońmy siebie i bliskich- COVID nie odpuszcza.

Okres pandemii Covid -19 trwa na świecie od lutego 2020 r. Jest to okres próby dla nas wszystkich. Jest to czas wytężonej pracy, poświęcenia i zaangażowania wielu służb.

Gmina Milicz, w tym trudnym dla wszystkich okresie wspiera mieszkańców, instytucje edukacyjne i opiekuńcze. Od początku trwania pandemii  sprawnie funkcjonuje niesienie pomocy osobom przebywającym na kwarantannie w naszej gminie, dzięki skoordynowanym działaniom Urzędu Miejskiego w Miliczu, Ośrodka Pomocy Społecznej  w Miliczu oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W zakresie tych zadań dostarczane są posiłki, zakupy, leki oraz sprzęt medyczny. Ponadto na terenie gminy wykonywania jest dezynfekcja miejsc publicznych i ogólnodostępnych tj. przystanki autobusowe, place zabaw. Do placówek oświatowych – szkół w okresie funkcjonowania oraz samorządowych jednostek opiekuńczych dostarczane są środki ochrony osobistej.  Powyższe działania niezawodnie realizowane są przez jednostki: OSP Milicz, OSP Bartniki i OSP Potasznia.

Najznamienitsi polscy i światowi specjaliści w dziedzinie wirusologii i chorób zakaźnych zaznaczają, że choć o wirusie wiemy coraz więcej i coraz bliżej  jest produkcja i dystrybucja szczepionki, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad DDM (Dystans, Dezynfekcja, Maseczki). Ponadto wysiłek i zaangażowanie służby medycznej oraz służb wspierających nie będzie efektywny, jeśli człowiek będzie skoncentrowany wyłącznie na własnym „ja”. Dziś swoim zachowaniem bierzemy odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale także za innych – naszych rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i nieznajomych, których spotykamy w ciągu dnia. Nie pozwólmy aby jedynym ratunkiem dla ich życia był respirator.

W związku ze sporym dobowym przyrostem osób kierowanych na kwarantannę, wzrostem zakażeń oraz liczbą zgonów w naszej gminie ponownie apelujemy:

– noś maseczkę w każdej przestrzeni – zakrywaj nią usta oraz nos, a nie brodę!

– dezynfekuj dłonie odwiedzając miejsca publiczne, po powrocie do domu umyj dokładnie ręce

– zachowuj 2 m dystansu od innych

– nie odwiedzaj znajomych, rodziny. Przebywaj wyłącznie z osobami, z którymi mieszkasz.

Zapraszamy do obejrzenia także filmiku pochodzącego ze strony Ministerstwa Zdrowia:

https://youtu.be/6hEzDGrbXdo

(aut. Agata Kondratowicz)

 

Skip to content