Zasady bezpieczeństwa w okresie świątecznym

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosujmy się do obowiązujących ograniczeń – święta spędźmy w ze swoimi domownikami, nie organizujmy dużych spotkań. Pamiętajmy, że obowiązuje ograniczenie liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Nowe zasady bezpieczeństwa dotyczą okresu: 28 grudnia 2020 r. – 17 stycznia 2021 r.

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Nastąpi także ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne będą dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem objęto także hotele pracownicze. 
  • Zamknięte zostaną stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.
  • Ponadto zostaje wprowadzona 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, także z krajów należących do strefy Schengen.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia wprowadzono następujące zasady bezpieczeństwa. Obowiązuje ograniczenie liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Wprowadzono zakaz przemieszczania się w godzinach od 19:00 do 6:00   w nocy z  31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.  Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Przedłużone zostały dotychczasowe zasady i ograniczenia:

zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),
ograniczenia w transporcie zbiorowym:  – 50% liczby miejsc siedzących, albo- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych,
ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2,
udział w zgromadzeniach – max. 5 osób,
zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,
zamknięte siłownie, kluby fitness, baseny aquaparki,
ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2,
godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,
zamknięte restauracje,
posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz,
żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian,
pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

(Źródło: Ministerstwo Zdrowia)

Skip to content