Upamiętniliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

11 lipca to dzień to święto obchodzone corocznie poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, które zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. Warto dodać, że w dokumencie tym, wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

Uczciliśmy ten dzień podczas mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa oraz w uroczystości na skwerze przy I LO przy postumencie poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej.

 

„Dla nas Polaków ważna jest pamięć (…) , bo pamięć to jedność narodu”- msza św. i wykład prof. Stanisława Srokowskiego

W Miliczu gościliśmy prof. Stanisława Srokowskiego, pisarza, prozaika i poetę, badacza Kresów Wschodnich, autora wielu opowiadań, nowel i wierszy. Jego dzieła stanowiły podstawę do stworzenia scenariusza dla głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego, pt. Wołyń.

O 11.30 w kościele pod wezwaniem św. A. Boboli w Miliczu została odprawiona msza święta w intencji ofiar ludobójstwa. Pod koniec mszy prof. Stanisław Srokowski przedstawił wiernym krótki referat o wydarzeniach tamtego dnia.

„To był 11 lipca 1943 r. Taka niedziela, jak dzisiaj… Ludzie przychodzili do kościoła, by pomodlić się.”

– mówił Stanisław Srokowski. Tego dnia zaplanowano napaści na Polaków, także w kościołach, przygotowano zasadzki w domach…Mordowano.

W wyniku tych zbrodni straciło życie wielu ludzi, którzy, jak podkreślał profesor, nie mają nawet mogiły, nawet krzyża.

Pod koniec swojego wystąpienia, Stanisław Srokowski powiedział:

„Dla nas Polaków ważna jest pamięć, bo pamięć to jest budowanie takiej ciągłości historycznej, kiedy wiemy, co było przed nami, kiedy wiemy jacy byli nasi dziadkowie, pradziadkowie.Czujemy wtedy jedność, wspólnotę.(…)

Wiedza, jest niezbędna, abyśmy my jako naród istnieli, dlatego ten dzień jest ważny dla wszystkich. My przedłużamy istnienie Rzeczpospolitej”.

„Dlatego pamiętamy, bo chcemy ostrzec wszystkich, aby nigdy nie dopuścili do nienawiści, rozłamu, bólu i nieszczęścia.”

Po mszy św. można było zakupić książki pana profesora, uzyskać autograf oraz zamienić kilka słów, z czego wierni chętnie skorzystali.

Oddanie hołdu pomordowanym na skwerze  im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

O godz. 16.00 przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego, Gminy Milicz, kierownicy jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych i politycznych złożyli kwiaty pod postumentem pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.

Uroczystość prowadził Michał Folmer, prezes Koła Milickiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich. W uroczystości wystąpiła Milicka Grupa Rekonstrukcyjna.

Relację z tego wydarzenia można obejrzeć pod linkiem: http://tvpm.pl/2021/07/11/uroczystosc-pod-krzyzem-wolynskim/?fbclid=IwAR3lbzsLzrbbXeZvdugF1K1yu-SkgkM6hqhdojacTIdsJ86kZFVXphru-bk

 

Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do uczczenia pamięci naszych rodaków, a tym samym do krzewienia historii naszego narodu.

 

 

 

Skip to content