VI konferencja oświatowa za nami

Konferencja oświatowa, która odbyła się 27 sierpnia 2021 r. zgromadziła w auli I LO wielu nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych i gminnych.

Przybyłych gości powitała Halina Góra, wicestarosta Powiatu Milickiego: „Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że witam całą naszą nauczycielską rodzinę, bo wszyscy jesteśmy nauczycielami.” Pani Halina  Góra powitała szczególnie ciepło tych nauczycieli, którzy po raz pierwszy uczestniczą w konferencji , co oznacza, że rozpoczynają swoją drogę w zawodzie edukatora. Korzystając z okazji, wicestarosta pożyczyła wszystkim udanego nowego roku szkolnego, przede wszystkim bezpiecznego i bez zdalnej nauki, a zakańczając swoją wypowiedź zacytowała Einsteina: „Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości”. Takiego sposobu przekazywania wiedzy Halina Góra pożyczyła wszystkim nauczycielom.

Kolejno, swoją prezentację omówiła kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych, Aleksandra Wencek. Poruszyła w niej wiele problemów, z jakimi przyszło się zmierzyć oświacie w okresie pandemii w ostatnich dwóch latach oraz sposobach, które wspólnie znaleziono, aby odpowiedzieć na potrzeby uczniów, rodziców, nauczycieli.

Następnym tematem referowanym przez Panią Wencek  były inwestycje, remonty oraz programy, jakie zostały zrealizowane  w poszczególnych placówkach gminnych.

 

Po tej wypowiedzi, nastąpił czas na wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego tym nauczycielom, którzy pozytywnie zdali egzamin. Po złożeniu ślubowania swoje nominacje otrzymały:  Dorota Kowalska, Katarzyna Andrzejewska, Elwira Patkowska, Aleksandra Loret, Kamila Grabińska, Jolanta Ławniczak. (Danuta Żołdak, Małgorzata Glinka to nauczycielki, które także pozytywnie zdały egzamin, ale ze względu na inne obowiązki nie były obecne na konferencji).

O wyzwaniach współczesnej oświaty, w kolejnym punkcie konferencji, opowiedział Burmistrz Gminy Milicz , Piotr Lech. W swojej wypowiedzi burmistrz wskazał, jak zmieniła się nasza rzeczywistość poprzez czynniki od nas niezależne, wskazując na wirusa COVID i pandemię. Kolejne problemy , z którymi przyszło nam się zmierzać także w dziedzinie, jakim jest edukacja: to problem niżu demograficznego, kondycja systemu pedagogicznego, a w niej problem naboru na stanowiska nauczycieli oraz problem w poszanowaniu zawodu nauczyciela, poszanowaniu wiedzy i nauki.  Burmistrz nawiązał także do zyskiwaniu na popularności różnych ruchów, kół paranaukowych , które specjalizują się w wielu dziedzinach życia. Jako przykład podał ruch antyszczepionkowy, który podważa osiągnięcia naukowców z dziedziny medycyny.   Kolejno, burmistrz wskazał na problem zdalnej nauki, który dotknął także nauczycieli, ale dodał także, że wielu z nas nauczyło się komunikowania za pomocą dostępnych programów i urządzeń komputerowych.  Aby nie  wrócić do   lockdownu, włodarz zaakcentował, że musimy wszyscy zadbać o szczepienia dla uczniów i dla nauczycieli. Podkreślił także, że teraz szczególnie należy nałożyć nacisk na ruch fizyczny, rozwój sportowy uczniów. „Szkoła ma być szkołą w ruchu”. – zapowiedział burmistrz. Uzupełniając swoją wypowiedź, dodał, że nauczyciele w ramach prowadzonych przez siebie zajęć, powinni korzystać z walorów przyrodniczych, które nasza okolica daje nam na „wyciągniecie ręki”.

W dalszej części konferencji swoje wystąpienie pt. „ Zasadność szczepień” miał prof. Andrzej Lange.  Opowiedział on o działaniach wirusa na organizm oraz działaniach szczepionek, które zapobiegają negatywnym skutkom wywołanym przez COVID.

W swojej wypowiedzi profesor wskazał, jak dbać o odporność organizmu: korzystać z aktywności ruchowej, dbać o odpowiednią dietę żywieniową oraz o odpoczynek.

 

Psycholog, Bożena Ośko z PCEiPP zaprezentowała wykład pt. “Zrozumieć ucznia – wpływ sytuacji pandemicznej i związanej z nią izolacji na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”.

O możliwościach pozyskania środków zewnętrznych ( środków unijnych) w ramach nowej perspektywy finansowej wypowiedział się zastępca burmistrza, Łukasz Rokita.

W kolejnym punkcie konferencji zebrani mogli usłyszeć niezwykle wzruszającą relację  z wyprawy wolontariuszy porządkujących polskie cmentarze na Ukrainie w ramach akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Referowała ją Krystyna Piosik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu oraz koordynatorka akcji, prowadzonej przy wsparciu Fundacji Studio- Wschód.

Po obejrzeniu filmiku z pobytu wolontariuszy na Ukrainie, zostały wręczone podziękowania dla tych, którzy zadbali o godność i pamięć przodków pochowanych na ziemiach wschodnich.

Na koniec konferencji odbyło się szkolenie, prowadzone przez Renatę Tomczyk, dotyczące zmian w prawie oświatowym.  W swojej bogatej, pod względem merytorycznym, wypowiedzi, prelegentka zwróciła uwagę na bardzo dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w przepisach dotyczących oświaty. Poza tym, dyrektorzy, pedagodzy oraz wychowawcy mogli zdobyć rzetelną porcję informacji na temat obowiązków, jakie spoczywają na nich w dziedzinie edukacji.

VI konferencja oświatowa, jak już tradycja wskazuje, to kompendium dużej ilości wiedzy i wsparcia  zarówno dla nauczycieli, jak i dyrektorów placówek szkolnych, tak bardzo przydatnych w „przededniu” rozpoczęcia roku szkolnego.

 

Skip to content