Dziś obchodzimy 82. rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W hołdzie pomordowanym odbyła się uroczystość na skwerze im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Miliczu.
Organizatorami wydarzenia byli: milicki klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Gminą Milicz oraz Powiatem Milickim. Wartę honorową pod obeliskiem pełnili harcerze z II Szczepu Drużyn „Panta Rhei” im. J. Korczaka. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe PSL, Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu i społecznej Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej pod wodzą Waldemara Fiuka.
Uroczystość poprowadził prezes Towarzystwa – Michał Folmer. Historyk Janina Smolińska przypomniała tragiczne wydarzenia oraz odczytała list od prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Głos zabrał wiceburmistrz gminy Milicz Tomasz Chudy, który w imieniu burmistrza Wojciecha Piskozuba podziękował organizatorom za pielęgnowanie pamięci o jednej z najtragiczniejszych kart II wojny światowej, wskazując na brutalność zbrodni i konieczność modlitwy o pokój i pamięć o ofiarach. Przemówienie dotyczące ludobójstwa na Kresach wygłosiła też wicestarosta Małgorzata Walniczek.
Podczas obchodów wystąpiła Milicka Grupa Rekonstrukcyjna, przedstawiając polskich bohaterów, którzy stanęli do walki z nacjonalistycznymi oddziałami. Członkowie Grupy zaprezentowali historyczne postacie w mundurach tj.:
- płk Kazimierz Bąbiński „Luboń” – Ireneusz Radny (oddanie salwy honorowej),
- por. Henryk Cybulski „Wołyniak” – Tomasz Nowakowski,
- por. dr Jan Matulewicz „Sęp” – Robert Sokół,
- pielęgniarka Helena Dąbrowska „Flora” – Jagoda Karpińska.
Delegacje instytucji i organizacji złożyły biało-czerwone wiązanki pod obeliskiem pamięci ofiar rzezi dokonanej na Kresach RP w latach 1939-1947, a całość zakończyła msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu.
🕯 11 lipca 1943 – PAMIĘTAMY


