Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku w Gminie Milicz z powodu pandemii Covid-19 odbywały się o wiele skromniej, niż w ubiegłych latach. Mimo to było dostojnie i uroczyście.
 
O godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Miliczu została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. dziekan Zbigniew Słobodecki.  Na początku mszy świętej  w świątyni rozbrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, wspaniale odegranego przez Milicką Orkiestrę Dętą, która wraz z organistką, Marią Nahajowską-Rejek zapewniała oprawę muzyczną podczas całej liturgii.  Przed błogosławieństwem została przedstawiona prezentacja zdjęć z obchodów Święta Niepodległości w latach ubiegłych. Obecni w kościele wierni mogli powspominać, jak w minionych latach hucznie, na wiele sposobów świętowano w Gminie Milicz odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Wśród uczestników mszy świętej byli m.in: burmistrz Piotr Lech, goszczący w Miliczu poseł Michał Jaros, radni Rady Miejskiej: Andrzej Kubiak, Mariusz Owczarek, radna powiatowa i dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu, Sylwia Szydłowska-Małecka oraz Krystyna Piosik, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Miliczu.
 
Po uroczystości mszalnej, przy pomniku Pamięci Ofiar Sybiru zostały złożone biało-czerwone znicze oraz kwiaty od posła Michała Jarosa. 
Kolorytu obchodów Święta Niepodległości  nadała, jak zawsze Milicka Grupa Rekonstrukcyjna, w towarzystwie której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
 
Warto podkreślić, iż  obchody związane z 11 listopada odbywały się także w gminnych placówkach oświatowych, które organizowały dla swoich uczniów różnego rodzaju wydarzenia o charakterze patriotycznym (m.in.: wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w akcji  “Szkoła do Hymnu”,  konkurs historyczny, czy sztafeta z flagą).
Ośrodek Kultury w Miliczu zorganizował Konkurs piosenki patriotycznej w formie on-line, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przesyłali filmiki z wykonanym przez siebie utworem o tematyce patriotycznej. Następnie, specjalnie powołane jury wyłoniło laureatów. Wyniki konkursu dostępne są na stronie:https://kultura-milicz.pl/wyniki-konkursu-piosenki-patriotycznej/.
 
W całym mieście można było poczuć odświętny nastrój. Flagi narodowe dumnie powiewały przy głównych ulicach miasta, przy urzędach, instytucjach i licznych budynkach mieszkalnych.
 
 
Skip to content