Uroczystość nadania scieżce rowerowej imienia Ryszrada Szurkowskiego za nami.

23 maja 2021 roku  to data, którą zapamiętamy w historii Gminy Milicz. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania ścieżce rowerowej imienia Ryszarda Szurkowskiego. Inicjatorem tego pomysłu był Piotr Lech, Burmistrz Gminy Milicz, który chciał w ten sposób uhonorować postać wielkiego mistrza kolarstwa, wielkiego sportowca, pochodzącego z Ziemi Milickiej.

22 kwietnia 2021 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu imienia ścieżce rowerowej, a  miesiąc później, w minioną niedzielę, odbyła się uroczystość połączona z otwarciem sezonu rowerowego oraz rajdem rowerowym.

Wydarzenie to przyciągnęło do Milicza wielu znamienitych gości, wśród których była Pani Iwona Arkuszewska-Szurkowska, żona Ryszarda Szurkowskiego, członkowie rodziny, wielu pasjonatów kolarstwa i przyjaciół Mistrza oraz turystów. Do Milicza przybyli także samorządowcy: Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wielu samorządowców z gmin i powiatów północnego regionu.

W samo południe o godzinie dwunastej utworem w wykonaniu Milickiej Orkiestry Dętej pod batutą Przemysława Wasilewskiego rozpoczęła się uroczystość. Zgromadzonych gości powitał gospodarz spotkania Piotr Lech, Burmistrz Gminy Milicz, rozpoczynając od nostalgicznych wspomnień czasów świetności sportowej Ryszarda Szurkowskiego, kiedy to każdy z chłopców marzył, by wygrywać podobnie jak Mistrz, Wyścigi Pokoju.  Podkreślił także, że postać Ryszarda Szurkowskiego jest bardzo związana z Ziemią Milicką i ze ścieżką rowerową, której ma stać się patronem. Uczestniczył w jej otwarciu, przemierzał jej szlaki i z radością oglądał coraz to większe zainteresowanie jazdą Polaków na dwóch kółkach.

W dalszej części uroczystości wypowiadali się Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Joanna Wołodźko, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Kolarstwa, Henryk Surma- Przewodniczący Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskich, przyjaciele i współpracownicy Ryszarda Szurkowskiego: Jarosław Chołodecki, Wacław Skarul, Andrzej Wojtyczka.

Aby podkreślić, jak ważna dla naszego regionu jest postać Ryszarda Szurkowskiego Zarząd Powiatu Milickiego nadał tytuł: Zasłużony dla Powiatu Milickiego. Na ręce Pani Iwony Arkuszewskiej Szurkowskiej reprezentanci Zarządu: Sławomir Strzelecki – starosta oraz Halina Góra- wice starosta wręczyli pamiątkową statuetkę.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie symbolu nadania  imienia naszej ścieżce -postumentu, na którym zamontowano płaskorzeźbę oraz pamiątkową tablicę. Dzieło wzorowane na zdjęciu Pana Ryszarda zostało wykonane przez wrocławskiego artystę rzeźbiarza, Arkadiusza Kusza.

Tego aktu, w asyście muzycznej  Milickiej Orkiestry Dętej, dokonały żona Ryszarda Szurkowskiego oraz wnuczka siostry Pana Ryszarda,  Anna Didyk.

Dopełnieniem tej doniosłej chwili było wręczenie miniaturki postumentu wraz z płaskorzeźbą oraz bukietu kwiatów przez włodarzy naszej gminy: Piotra Lecha i Łukasza Rokitę.

Nasza uroczystość była połączona z akcją charytatywną- pomoc dla miliczanina Oliwiera Lizaka, który walczy z chorobą nowotworową. Miłym gestem było wręczenie przez Marszałka Cezarego Przybylskiego pakietu prezentów na licytację w akcji wspierającej Oliwiera.  Podobnego gestu dokonała  także Pani Iwona Arkuszewska Szurkowska- przekazując na aukcję dla Oliwiera bluzę kolarską oraz książkę o Ryszardzie Szurkowskim.

Przybyli na uroczystość goście mogli zobaczyć prawdziwy Skarb- rower, kolarzówka Niebieski Huragan, na którym w 1968 roku Ryszard Szurkowski zdobył pierwszy raz mistrzostwo Polski w przełajach rowerowych.

Po oficjalnej części, prowadzący-Marek Obszarny, na co dzień prezenter Radia Wrocław, zaprosił wszystkich do ustawienia się na napisie RYSZARD, by wspólnie wykonać zdjęcie z “lotu ptaka”.

Po pamiątkowej fotografii, rozpoczął się rajd rowerowy ścieżką rowerową w stronę Gruszeczki i z powrotem.

Profesjonalnym przygotowaniem trasy i koordynacją rajdu zajęła się  grupa Aktywnie po Dolinie Baryczy z Januszem Dajczmanem (firma Rowery Dajczman) na czele.

Miłośnicy dwóch kółek pokonali trasę ok 34 km. Po powrocie czekał poczęstunek z grilla oraz moc atrakcji: miasteczko rowerowe Jonasza Pakulskiego, uczestnika MAM Talent, pokaz akrobatyki rowerowej, dmuchańce. Bardzo interesującym punktem programu był  koncert Zespołu Sensor, do którego dołączyli także przyjaciele Oliwiera Lizaka, by swoją muzyką wesprzeć akcję  wspierającą udzielanie pomocy Oliwierowi .

 

Ten dzień to prawdziwie święto rowerowe dla pasjonatów rekreacji i miłośników dwóch kółek. Wielu turystów sprowadziła do Milicza chęć uczestniczenia w tak ważnej chwili jaką było uhonorowanie wielkiego Mistrza i nadanie imienia Ryszarda Szurkowskiego ścieżce rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej.

Aby upamiętnić postać patrona, aby pamięć o nim trwała przez następne pokolenia, na tablicach informacyjnych przy przystankach rowerowych wzdłuż ścieżki rowerowej pojawiły się zdjęcia  oraz fragmenty życiorysu Pana Ryszarda.

 

Niedziela 23 maja 2021 roku przejdzie także do historii jako duże spotkanie samorządowców dotyczące powstania projektu budowy Cyklostrady Dolnośląskiej.  Temu tematowi zostało poświęcone spotkanie w Starej Rzeźni,  do którego udali się zaproszeni samorządowcy. Więcej na ten temat: http://milicz.pl/2021/05/25/w-miliczu-konsultowano-projekt-budowy-cyklostrady-dolnoslaskiej/

PODZIĘKOWANIA

“Składam serdecznie podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości nadania ścieżce rowerowej imienia Ryszarda Szurkowskiego.
Z całego serca dziękuję przybyłym gościom, rodzinie Pana Ryszarda Szurkowskiego, z Panią Iwoną Arkuszewską- Szurkowską na czele, Panu Cezaremu Przybylskiemu, Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz przybyłym samorządowcom, „kolarskiej rodzinie” śp. Mistrza, turystom z różnych zakątków Polski, miliczankom i miliczanom.
Dziękuję także za pomoc w profesjonalnym przygotowaniu wydarzenia pracownikom: Urzędu Miejskiego w Miliczu, Ośrodka Kultury w Miliczu, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miliczu, Zakładu Usług Komunalnych, PGK- Dolina Baryczy. Dziękuję Milickiej Orkiestrze Dętej, Zespołowi Sensor wraz z przyjaciółmi, którzy zagrali dla Oliwiera Lizaka, harcerzom z II szczepu „PANTA RHEI” im. Janusza Korczaka w Miliczu, Panu Andrzejowi Wojtyczce i firmie Art-Zbyt, spółce Stawy Milickie oraz Kreatywnemu Obiektowi Multifunkcyjnemu , a także Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej .
Szczególne podziękowania kieruję do Janusza Dajczmana z firmy Dajczman Rowery jego przyjaciół z grupy: Aktywnie Po Dolinie Baryczy, którzy profesjonalnie przygotowali i skoordynowali rajd rowerowy.
Moc ciepłych słów kieruję do Piekarni Familijnej za wsparcie naszego przedsięwzięcia.
Gmina Milicz może być dumna z mieszkańców i partnerów, których współdziałanie udowadnia, że Milicz zasługuje na miano Rowerowej Stolicy Dolnego Śląska.
 
Z wyrazami szacunku,
Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz”

 

Poniżej galeria fotografii w obiektywie Łukasza Gościniaka

Skip to content