W Miliczu konsultowano projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej

W niedzielę 23 maja 2021 r. w Miliczu odbyło się bardzo ważne spotkanie dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej na Dolnym Śląsku.

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego spotkał się z Burmistrzem Gminy Milicz, Piotrem Lechem, Radnymi Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz samorządowcami z północy regionu, aby podpisać Deklarację Współpracy przy tworzeniu Cyklostrady Dolnośląskiej.

W pierwszej części spotkania, które prowadził gospodarz, Piotr Lech, goście mogli zobaczyć króciutki film promocyjny Milicza, w którym była ukazana m.in. atrakcyjność ścieżek rowerowych przebiegających przez gminę Milicz.  

Kolejno, o pomyśle  budowy Cyklostrady Dolnośląskiej i o jej założeniach opowiedział w swojej prezentacji Pan Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Cyklostrada  Dolnośląska to projekt, zakładający  budowę dróg rowerowych w całym regionie. Planowana trasa ma liczyć 1800 kilometrów długości, obejmujących 11 tras głównych. Koncepcja zakłada powstanie nowych dróg rowerowych, które połączą się z już istniejącymi, tworząc zintegrowaną sieć rowerową. Docelowo drogi te mają skomunikować się również ze swoimi odpowiednikami po stronie Niemiec i Czech.

Jak podkreślali samorządowcy, Cyklostrada to ważny projekt w komunikacji Dolnego Śląska. Zakłada on nie tylko cel rekreacyjny, ale przede wszystkim cel zapewniający możliwość stworzenia alternatywy dla codziennego ruchu zmotoryzowanego.

Uczestniczący na spotkaniu samorządowcy z entuzjazmem wysłuchali założeń i planów. Wszyscy byli zgodni, aby współpracować przy realizacji przedstawionego projektu. Jako symbol współpracy, samorządowcy podpisali wspólną deklarację , a potem wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Na spotkaniu tym został omówiony jeszcze jeden wątek dotyczący Gminy Milicz i Gminy Krośnice, a nawiązujący do odbywającej się wcześniej uroczystości nadania milickiej ścieżce rowerowej imienia Ryszarda Szurkowskiego. Piotr Lech zawnioskował  o budowę 8 km drogi rowerowej, która połączy Gminę Milicz z Gminą Krośnice, przez Świebodów- rodzinną miejscowość Ryszarda Szurkowskiego. Jak dowiedzieliśmy się od małżonki Pana Ryszarda, Pani Iwony Szurkowskiej, było to wielkie życzenia Mistrza. Oby ten dzień -23 maja 2021 r.-był początkiem jego spełnienia.

Koncepcję Cyklostrady Dolnośląskiej można zobaczyć na www.geoportal.dolnyslask.pl.

Obecnie trwają konsultacje, w ramach których samorządowcy mogą składać uwagi do 10 czerwca 2021 r.

Skip to content