Prosimy o NIEORGANIZOWANIE spływów kajakowych

Od kilku dni pracownicy Wód Polskich i nasze służby podejmują bardzo intensywne działania związane z minimalizacją negatywnych zjawisk i procesów obserwowanych obecnie na Baryczy poniżej Odolanowa. Czynności te mają na celu przede wszystkim ochronę bytującej w rzece ichtiofauny i są prowadzone we współpracy z innymi organami i instytucjami. W związku z sytuacją apelujemy o nieorganizowanie spływów kajakowych na Baryczy i nie zalecamy korzystania z wód rzeki.

AKTUALIZACJA 3 WRZEŚNIA GODZINA 10:

Na miejscu cały czas pracują służby Wód Polskich z Zarządu Zlewni w Lesznie i Nadzoru Wodnego w Miliczu. 2 września na miejscu był również Zastępca Dyrektora ZZ w Lesznie, który wraz z przedstawicielami centrów zarządzania kryzysowego z gminy i powiatu milickiego omawiał strategię i konsultował możliwości dalszych działań.

2 i 3 września nadal prowadzone jest bardzo intensywne natlenianie rzeki Baryczy przy jazie Bolko. Za zgodą Burmistrza Milicza oraz Starosty Powiatu Milickiego do akcji włączone zostały kolejne dwie pompy zwiększające poziom tlenu w rzece – na moście na trasie Potasznia – Gądkowice i przy jazie Wróbliniec.

Na miejsce wysłany został też specjalista z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który za pomocą nalotów dronem ma zlokalizować wszelkie potencjalnie niebezpieczne miejsca, które mogły przyczynić się do pogorszenia się jakości wody w Baryczy.

Kolejna pompa napowietrzająca zostanie udostępniona przez jednostkę Wód Polskich Zarząd Zlewni w Zielonej Górze na rzecz Zarządu Zlewni w Lesznie, który administruje Baryczą i będzie przetransportowana na miejsce 4 września.

Zapadła decyzja o rozpoczęciu dodatkowych prac awaryjnych, polegających na koszeniu około 5 kilometrów koryta Baryczy w gminie Odolanów, co usprawni przepływ wody. Niezależnie od tego wykonawca innych prac utrzymaniowych, udrażniających koryto, planowanych do przeprowadzenia na rzekach Baryczy i Kuroch w rejonie Odolanowa, został zobligowany do niezwłocznego rozpoczęcia robót i zakończenia ich w możliwie najszybszym terminie.

Polski Związek Wędkarski Okręg we Wrocławiu zgodnie z umową na użytkowanie obwodów rybackich na rzece Barycz od 2 września zajmuje się zbieraniem i utylizacją śniętych ryb. Dotychczas w wyniku takich działań odłowiono i wyciągnięto z rzeki 73 kg ryb, które zostały przekazane do utylizacji.

Wody Polskie nadal nie otrzymały raportu z WIOŚ we Wrocławiu i WIOŚ w Poznaniu o wynikach dotyczących parametrów pobranych w ostatnich dniach prób wody.

W imieniu Stowarzyszenia – promotora oferty turystycznej, w tym kajakowej, dziękuję tym firmom, które ze zrozumieniem zastosowały się do prośby z soboty – odwołały spływy czy zawiesiły rezerwacje na kolejne dni.

Skip to content