Upamiętnijmy 11 lipca pamięć ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W niedzielę przypada 78. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r. 11 lipca jest poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.

W tym dniu, w Miliczu będziemy gościć prof. Stanisława Srokowskiego, pisarza, poetę, prozaika, autora wielu książek o Kresach Wschodnich.  W swoich powieściach: “Ukraiński kochanek” (2008) i “Zdrada” (2009) oraz zbiorze opowiadań “Nienawiść“(2006) nawiązał  do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Na kanwie “Nienawiści”  powstał w 2016 roku film pt. Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Profesor Stanisław Srokowski wygłosi krótki wykład historyczny pod koniec mszy św. niedzielnej. 11 lipca o godz.11.30 w kościele, pw. Św. A. Boboli w Miliczu.

Po wykładzie będzie możliwość zakupienia książek Pana profesora.

Wraz z Milickim Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Milicką Grupą Rekonstrukcyjną o godz. 16.00 zapraszamy na uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa  na skwer im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, przy I LO w Miliczu.

 

 

Skip to content