„Śpij, Polaku, w Kresowym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”- kolejna akcja miliczan przy porządkowaniu gróbów na Ukrainie

Miliczanie przez tydzień (17-25.07) po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”. Sprzątali polskie cmentarze kresowe na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Odwiedzili kilka miejscowości: Rodatycze, Bar, Rokitno, Rudnia Lwa, Staryki i Mościska, w których z tamtejszą polską szkołą burmistrz Piotr Lech doprecyzowywał szczegóły nawiązania współpracy i wymiany z milicką dwójką.

Sprzątanie polskich cmentarzy na Kresach to w rzeczywistości koszenie traw, wycinanie samosiejek, odnawianie napisów, wynoszenie śmieci, stawianie nagrobków… ciężka fizyczna praca. Tym bardziej uznanie należy się uczestnikom, którzy w tm celu wykorzystali urlopy w swoich miejscach pracy (m.in. Urząd Miejski, SP 1 i 2, Przedszkole Samorządowe, OSiR).

Na posprzątanych grobach zostawiali kwiaty, narodowe barwy i… łzy, gdy wspominali losy wymordowanych rodaków. W Rokitnie na Wołyniu odwiedzili cmentarz wojskowy żołnierzy poległych w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920, który kilka lat temu został gruntownie wyremontowany i odnowiony siłami wolontariuszy oraz władz powiatu trzebnickiego i milickiego.

Akcję zakończyła wizyta na lwowskim cmentarzu Orląt, gdzie na usta cisnęła się sparafrazowany fragment wiersza „Śpij, Polaku, w Kresowym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”.

aut. Dariusz Duszyński

Skip to content