Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa ?

Drodzy mieszkańcy !

Od dziś mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Informujemy jak postępować z odpadami:

1.Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być uprzednio zebrane w worki, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru, tak jak i pozostałe odpady podlegające segregacji.

2.Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią odpady komunalne. Jednakże, z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności.

3. Ze względu na sytuacja zagrożenia epidemicznego odpady segregowane na terenie gminy będą odbierane również w przypadku braku kodów kreskowych. Przypominamy jednak o tym, że odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane).

 

Skip to content